Raamat Urvaste kalmistu aastapäevaks

Raamatuesitlus
Emeriitprofessor Vambola Raudsepp (vasakul) ja EELK Urvaste koguduse õpetaja Üllar Salumets raamatu esitlusel Urvaste koguduse pastoraadis /Foto erakogust/.

Tänavu möödub 250 aastat Urvaste praegusele kalmistule esimese inimese matmisest, mis leidis aset aastal 1772. Seoses tähtpäevaga tekkis idee kirjutada kalmistu kohta oma raamat, mille koostajaks sai Vambola Raudsepp. Nüüd on raamat ilmunud ja esmaselt tutvustatud.

Raamatu tutvustamine toimus 3. aprillil Urvaste koguduse pastoraadis. Raamatu omapärast ja sisust rääkisid EELK Urvaste koguduse õpetaja Üllar Salumets ja emeriitprofessor Vambola Raudsepp. Teine tutvustamine toimus veel Kuldre raamatukogus 13. aprillil.

Raamat: 101 isikut Urvaste kalmistul koosneb kahest osast. Esimeses osas on esitatud piltide ja lühitutvustusega isikud, kellel teened Eesti riigi loomisel ja kaitsmisel, so Vabadussõjas võidelnud sõjamehed, Eesti vabadusristi kavalerid, langenud sõdurid, aga ka terrorismi ohvrid. Teises osas tutvustatakse inimesi, kel teeneid eestluse kestuse ja jätkusuutlikkuse tagamisel, eriti okupatsiooniaastatel. Viimaste hulgas teenekad koolijuhatajad, tuntud teadlased, teenelised põllumajandustöötajad ja veel paljude teiste elualade esindajad.

Lõpuosas raamat sisaldab fakte kalmistu möödanikust, pildigaleriid (40 isikut) ning mitmeid teiste objektide tutvustusi (kalmistu kabel, II ilmasõjas langenute memoriaal, Palvekivi jt).

Raamatu tutvustamise käigus pakuti välja mitmeid väärikaid lahkunuid, kellest peaks rohkem rääkima ja kirjutama. Soovitati ka genealoogilisi uuringuid, et hõlmata mälestuste kirjapanemisel Urvaste kalmistule maetud tuntud inimeste järeltulijaid.

Peeter Raudsepp