Oktoobrikuu

Oktoobrikuu juhtsõna: Seal, kus on Issanda Vaim, on vabadus. 2Kr. 3:17

Oktoobrikuud nimetatakse  rahvakalendris ka viinakuuks, rehekuuks, kosjakuuks jne.  Kirikukalendris on oktoobrikuus oma tähtpäevad. 9. oktoobril tähistame kirikus kell 11.00  lõikustänupüha, 16. oktoobril on hõimurahvaste palvepäev, 18. evangelist Luuka päev, 23. misjonipüha, 28. Apostlite Siimona ja Juuda päev ehk Simunapäev, 31. oktoobril Usupuhastuspüha.

Igal eelpool nimetatud päeval on oma lugu ja tähtsus. Kella keeramine mõjutab meie elukorraldust ehk  kõige rohkem. Kella järgi me elame, läheme tööle, poodi, kooli jne. Sügiseks on valminud meie maal kõik marjad, puu- ja köögivili – kõik see, millest saab süüa. Seepärast on lõikuspüha inimkonna vanim püha, sest kui inimene ei söö, siis ta ei ela. Tänapäeval võib kõike saada poest, kuid oma kasvatatud toit on maitsvam ja toitvam. Lõikuspüha on pigem tänupüha, mis kõneleb nii ajalikust kui ka igavesest roast.“  Ärge nõutage rooga, mis hävib, vaid rooga, mis püsib igaveseks eluks. ” Jh. 6,27
 Aga see on nii: kes kasinasti külvab, see ka lõikab kasinasti ja kes rohkesti külvab, see ka lõikab rohkesti.  Igaüks andku nii, nagu ta süda on lubanud, mitte  nördinult või sunnitult, sest Jumal armastab rõõmsat andjat. 2 kr.9:6,7.

499 aastat tagasi 31. oktoobril 1517. aastal, kõigi pühakutepäeva laupäeval,  naelutas kirikuõpetaja Martin Luther oma kiriku uksele 95 teesi, mille üle pidi tulema avalik väitlus Wittenbergi Ülikoolis. Nende väidete kaitsmist aga ei toimunud kunagi. Selle asemel levisid need  kogu riigis ja panid liikuma sündmuste ahela, mis paisus kristliku kiriku revolutsiooniks. Usupuhastus ehk reformatsioon uuendas lääne kiriku, kuid killustas selle. Liikumine ei vallanud kogu kirikut, ka ise polnud see ühtne, vaid suundus kolme suurde voolusängi: luterlikku, reformeeritud ja anglikaani omasse. Urvaste kiriku ja koguduse ajalugu pole jäänud puutumata Euroopas toimuvast. Samas on Piiblit õpetatud ja seletatud alati, kuid kas alati ühtemoodi mõistetud? Tänu reformatsioonile hakati tõlkima Piibleid rahvuskeeltesse. Urvaste kirikus on mälestustahvel Johan Gutslaffile, kes tõlkis Urvastes Piibli Lõuna-Eesti keelde, kuid ametlikult ilmus kogu Piibel 1739. aastal Põhja-Eesti keeles. Urvaste nimi on tuntud mitte ainult Eestis, vaid ka Euroopas

Inimesed on alati suhelnud oma Loojaga ning usk on samuti kasvanud ja arenenud. Näiteks enne Jeesuse sündi, millest kõneleb Vana Testament, suheldi Jumalaga Seaduse kaudu. Jumal ilmutas ennast Jeesuses Kristuses ja  ukslikud suhtlevad Jumalaga nüüd Vaimu kaudu. Seadus või käsk mõistab inimese süüdi, kuid vaim teeb vabaks. Urvaste kirikus ja koguduses toimuvad jumalateenistused, ristimised, leeritamised, laulatused, õnnistamised, matused  on avalikud ja kogu rahvale suunatud. Need on kantud Vaimust ja  armastusest ning inimest vaimselt tugevdavad.

Üllar Salumets