Urmas Viilma: Palvetagem rahu eest Ukrainas

Urmas Viilma
Urmas Viilma kõnelemas Raplas

Armsad ametiõed ja -vennad!

Ukrainas toimuv on võtnud sõnad suust ja jätnud huulile vaid palved. Palvetada on hetkel vaja lakkamatult. Kinnitagu meid siinjuures Lauliku sõnad: Issand annab tugevuse oma rahvale; Issand õnnistab oma rahvast rahuga (Ps 29:11)

Juba eelmise nädala neljapäeval, 21. veebruaril 2022 võtsid Eesti Kirikute Nõukogu juhid süveneva sõjaohu tõttu vastu pöördumise, mille peapiiskop emeeritus Andres Põder EKNi presidendina iseseisvuspäeva oikumeenilisel jumalateenistusel 24. veebruaril 2022 Tallinna toomkirikus ette luges. Sel hetkel pidime juba kõik kurbusega tõdema, et Venemaa on Ukrainat sõjaliselt rünnanud. Just Ukraina sõjale viidates Andres Põder ka selle pöördumise ette luges.

Pöördumises kirjutatakse: Täna leiame endid ärevas olukorras. Uudised sõjalisest konfliktist Euroopas teevad rahutuks ja murelikuks paljusid – nii riigijuhte kui ka tavakodanikke. Seepärast kutsub Eesti Kirikute Nõukogu üles kõiki inimesi palvetama rahu pärast nii Euroopas kui kogu maailmas. Palvetagem, et riikide juhtidel oleks valmidust lahendada konflikte diplomaatilisel teel. Palvetagem, et seal, kus toimuvad relvastatud kokkupõrked, lõppeks sõjategevus ja tuleks rahu. Palvetagem nende eest, kes konfliktipiirkondades on kannatada saanud. Palvetagem, et inimesed õpiksid elama üksmeeles ja rahus.

Pöördumine oli nädala eest vastu võetud mõeldes saabuvale Eesti Vabariigi 104. aastapäevale, kuid see sisaldab ka ülaltoodud pöördumist palveks rahu eest. Pöördumise terviktekst sellisena, nagu ta veel enne Venemaa sissetungi Ukrainasse vastu võeti on leitav SIIT.

Ukraina teemale ja sõjale viitasin ka ise oma iseseisvuspäeva oikumeenilise jumalateenistuse jutluses, milles tsiteerisin muuhulgas Eesti-Ukraina folkansambli Svjata Vatra 2020. aastal salvestatud laulu „Maailm, Sa muutud“:

Miks, maailm, Sa ei muutu?

Ema ilma pojata,

tüdruk ilma armsamata,

laps ilma isata.

Jumal andis, Jumal võttis! Sõda.

Arvestades hirmutavat-hävitavat sõjategevust Ukrainas, palun eelolevatel nädalatel meie kogudustes toimuvatel jumalateenistustel ja erinevatel palvustel palvetada Ukraina rahva ja iseseisvuse pärast ning selle eest, et sõjategevus lakkaks ja saabuks rahu. Palvetagem ka selle pärast, et sõjategevus ei eskaleeruks veelgi ega laieneks tervesse Euroopasse. Karta on, et sellesisulised palved peavad meid saatma läbivalt kogu eesseisva paastuaja...

Järgmisel kolmapäeval, 2. märtsil, mis on tuhkapäev, kutsuvad Euroopa erinevad kiriklikud osaduskonnad (Euroopa Kirikute Konverents, Luterlik Maailmaliit, Maailma Reformeeritud Kirikute Osadus ja Maailma Metodistlik Nõukogu) õhtul kell 18.00 (Eesti aja järgi) veebipalvusele rahu pärast Ukrainas. Täpsem info SIIT.

Lisaks eestpalvetele palun seal, kus võimalik viia läbi kogudustes korjandusi, et aidata Ukraina rahvast annetustega. Annetused saab vastavalt valitud sihtotstarbele edastada abivajajatele Eesti Punase Risti, Ukraina Kultuurikeskuse, MTÜ Mondo ja Eesti Pagulasabi kaudu.

Rahu igatsedes, eestpalveid paludes ja õnnistust soovides

+Peapiiskop Urmas Viilma