Käes on jõulud

IMG_0007Jumal, kes muiste palju kordi ja mitmel viisil rääkis esivanematele prohvetite kaudu, on nüüd päevade lõpul meile rääkinud Poja kaudu,… Hb 1:1,2a

Käes on jõulud ja taas meenutatakse rõõmusõnumit Jeesuse Kristuse sünnist. See on midagi erakordset maailma ajaloos, sest Jumal lihtsalt ei räägi, vaid Sõna on saanud lihaks, sündinud inimlapseks ja tulnud meie keskele. Apostel Paulus kirjutab meile, et kõigepealt on Jumal rääkinud palju kordi ja mitmel viisil prohvetite kaudu. Jumal on kasutanud inimestega suhtlemiseks erineval viisil vahemehi. Milliste kriteeriumite järgi Jumal kedagi valib, me ei tea. Sageli on ajaloost teada, et prohvetid on pidanud Jumala Sõna edastama vastumeelselt. Näiteks Joona, kes püüdis ära põgeneda Jumalalt antud ülesande täitmise eest. Prohvet Hooseal tuli abielluda truudusetu naisega, väljendades niiviisi Jumala armastust patuse rahva vastu. Prohvetluse kohta võib öelda, et see on õige sõna õigel ajal ja õiges kohas. Kuid oli ka valeprohveteid, kes kõnelesid ikka seda, mida inimesed kuulda tahtsid. Tänapäeval nimetatakse poliitikas selliseid inimesi populistideks. Prohvet väljendas alati Jumala tahet ka siis, kui sõnum oli kuulajatele hukkamõistev. Tänu õiglasele sõnumile said inimesed ennast parandada. Jumal kõneleb meiega ka meie õnnes ja õnnetuses.

2017 aastat tagasi sündis Petlemmas loomalaudas Jeesus. See sündmus on maailma arengule keeranud uue lehekülje. Jeesus oli küll tavaline inimene, kuid Ta oli ka Jumal. Jumal on ennast ilmutanud Jeesuses Kristuses. Nimi Jeesus tähendab „Jumal päästab” ja sõna Kristus on tiitel, mida talle omistatakse kui messiale. Päevade lõpul räägib nüüd Jumal Poja kaudu. Mida Poeg on teinud ja rääkinud, on talletatud Piiblisse, kuid Jumala Sõna läbi on loodud kogu maailm. Jumala tegudest kõneleb taevas ja maa. Piiblis on sõnad : “Ja me oleme tunnetanud ja uskunud armastust, mis Jumalal on meie vastu. Jumal on armastus ja kes püsib armastuses, püsib Jumalas ja Jumal püsib temas” 1Jh 4:16.

Jõule nimetatakse armastuse pühadeks, sest Jõuluvana teeb lastele kingitusi, inimesed tuletavad üksteist meelde heade soovide ja jõulukaartidega. Ka jõuluvana rõõmustab Jumala kingituse üle, sest talle on sündinud päästja Issand Jeesus Kristus. Jõuluvana teeb kõigile kingitusi, et jagada jõulurõõmu omal moel. Iga jõulukink aga tuletab meile meelde seda suurimat kingitust maailmale, mis jõuluööl Petlemmas sündis.

Rõõmsaid Jõulupühi ja õnnistatud uut aastat!

EELK Urvaste kogudus ja õpetaja Üllar Salumets